Про нас

Інститут громадських детективів – це один із дієвих механізмів громадянського суспільства щодо протидії порушенням прав і свобод людини з боку працівників поліції.

Громадські детективи – це активні представники громадянського суспільства, які на волонтерських засадах здійснюють захист прав і свобод людини (виявляють, реагують, попереджують факти порушень прав людини) і не отримують фінансової винагороди за свою діяльність.

До складу команди входять адвокати, журналісти, представники громадських організацій та вразливих груп населення, які пройшли спеціальне навчання щодо протидії порушенням прав людини з боку працівників поліції.

Детективи проводять перевірки по фактам порушень прав людини, вчинені працівниками поліції, сприяють «запуску» офіційного розслідування (початку досудового розслідування у кримінальному провадженні) щодо виявлених порушень, здійснюють громадський контроль за перебігом офіційного розслідування, а також докладають максимум зусиль по притягненню винних у вчиненні порушень прав людини до встановленої законом відповідальності.

Особливу увагу детективи приділяють порушенням прав вразливих груп населення – споживачів наркотиків та секс-працівників/ниць, так як вони являються найбільш незахищеною частиною суспільства у зв’язку з їхніми особливими потребами (постійним вживанням наркотичних засобів тощо), «постійним контактом» з працівниками поліції, навіть деякою залежністю від них, а також негативним відношенням до них з боку суспільства.

Ініціатором створення інституту Громадських детективів стала громадська організація «Експертний центр з прав людини» за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Місія громадських детективів:

  • збір відомостей про окремі випадки порушень прав людини, що їх здійснюють працівники поліції;
  • систематизацію та обробку отриманої інформації;
  • підготовку та надсилання заяв про вчинення злочинів до органів прокуратури / Державного бюро розслідувань з метою ініціювання офіційного розслідування;
  •  контроль та оприлюднення результатів розслідування;
  • оскарження результатів розслідування в разі виникнення обґрунтованої підозри в його неналежному здійсненні. Представники правоохоронних органів знають про діяльність громадських детективів і розуміють, що порушення прав людини з боку поліцейських може завершитись для них реальним покаранням.

Мета здійснення провадження громадського детективу

  • Захист прав та свобод осіб, потерпілих від протиправних дій працівників поліції;
  • Притягнення винних у вчиненні порушень прав і свобод людини до встановленої відповідальності;
  • Виявлення причин та умов вчинення порушень прав і свобод людини з боку працівників поліції та здійснення заходів щодо їх недопущення у майбутньому;
  • Висвітлення зазначених вище причин та умов перед громадськістю.

Як виникли громадські детективи? Хронологія

2012 рік

В Україні створюється національний превентивний механізм (НПМ), метою якого є запобігання катуванням у місцях несвободи.
У процесі роботи НПМ стало зрозуміло, що ефективна превенція катувань не можлива без проведення ефективного розслідування за кожним фактом катування, виявленим в ході діяльності НПМ. Окрім цього, деякі виявлені відомості потребують додаткового аналізу та збору інформації про порушення, а ця діяльність не передбачена мандатом НПМ.

2013 рік

У секретаріаті Уповноваженого Верховної ради з прав людини створюється «Відділ спеціальних проваджень», що збирає та аналізує інформацію про порушення прав людини (які виявляються, в тому числі, і в ході моніторингових візитів НПМ), започатковані нові форми та алгоритми розслідування за фактами катувань та інших порушень прав людини. Матеріали кожного такого розслідування спрямовуються до Генерального прокурора України для подальшого реагування.

2013-2015 рік

Відділ спеціальних проваджень підсилюється громадськими експертами (з індивідуальними дорученнями Уповноваженого з прав людини), які беруть участь у парламентсько-громадських розслідуваннях та забезпечують прозорість цього новітнього механізму. Відібрані з числа громадськості експерти проходили спеціальне навчання з питань виявлення та фіксації відомостей, які можуть свідчити про порушення прав людини. Таким чином, з’явилась нова форма розслідувань порушень прав людини – «громадсько-парламентські розслідування».

2016 рік

Громадські експерти починають самостійно збирати інформацію з відкритих джерел, залучати за потребою до розслідувань відділ спеціальних проваджень та проводити власні розслідування.

Експертний центр з прав людини об’єднує незалежних експертів і починає пілотний проект зі створення регіональних команд з протидії порушенням прав вразливих груп населення в діяльності правоохоронних органів. Команди працюють у шести регіонах України: Дніпропетровській, Одеській, Сумській, Херсонській, Кіровоградській та Львівській областях.

Завданням команд стає збір інформації про порушення прав людини правоохоронними органами, підготовка звернень до омбудсмана та контроль результатів (що змінилося після звернень).

2017 рік

До пілотних областей додаються Житомирська, Хмельницька, Запорізька, Миколаївська області. Регіональні команди змінюють назву на «Громадські детективи».

2018 рік

Громадські детективи з’являються додатково у Вінницькій, Рівненській, Полтавській, Черкаській та Чернігівській областях.

3 2016 – по 2018 рік:

109 громадських детективів пройшли базове навчання з виявлення та фіксації порушень прав людини;

38 громадських детективів пройшли поглиблене навчання із залученням провідних експертів у галузі журналістських розслідувань, слідчих органів прокуратури, судово-медичних експертів, фахівців відділу спеціальних проваджень Уповноваженого з прав людини, тощо.

Серед громадських детективів: адвокати, журналісти, представники сервісних та правозахисних громадських організацій, а також представники вразливих груп.

На Першому всеукраїнському форумі громадських детективів учасники підвели підсумки та розповіли про результати своєї діяльності

За результатами проведення 27 громадських та 18 громадсько-парламентських розслідувань, 86 потерпілих від свавілля поліції отримали допомогу від громадських детективів та сприяння у поновленні своїх прав.

Серед потерпілих – переважно представники вразливих груп (які зазвичай не готові боротися за свої права), проте активна діяльність та інформаційна робота детективів спонукали їх до відновлення справедливості.

Представники правоохоронних органів знають про діяльність громадських детективів і розуміють, що порушення прав людини з боку поліцейських може завершитись для них реальним покаранням.

Громадські детективи планують поширити свою діяльність на всю територію України. А це означає, що жертви порушень прав людини з боку правоохоронних органів отримають інструмент для захисту та відновлення своїх прав.